Bizden Haberler
TÜVTÜRK RANDEVU
 
EGZOZ EMİSYON HİZMETİ - Efe Otogaz

EGZOZ EMİSYON HİZMETİ

Egzoz emisyon ölçümü hakkında..

Trafikte seyreden araçların egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin zararlı etkilerinden çevreyi korumak amacıyla, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak için yapılan ölçümlerdir. 

Egzoz emisyon ölçümleri, 8/7/2005 tarihli ve 25869 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Trafikte Seyreden Motorlu Kara Taşıtlarından Kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonlarının Kontrolüne Dair Yönetmelik esasları doğrultusunda yapılır. 

 

Egzoz Muayenesi Yaptıracakların Dikkat Etmesi Gerekenler

 

Ölçüm öncesi; Çift yakıt sistemli araçların (Benzin-LPG) her iki yakıt sistemininde sağlıklı bir şekilde çalışıyor olması.

Egzoz sistemi üzerinde yer alan delik ve çatlakların onarılması, bağlantı noktalarının sağlam olması, "Katalitik Konvertör"lü araçların konvertörlerinin sağlam durumda olması gereklidir.

 

Egzoz Sisteminde oluşabilecek bu ve buna benzer sorunların giderilmiş olduğunu mutlaka kontrol edin. Egzoz sistemi kusurlu olan araçların ölçümleri onaylanmaz.

 

Egzoz sisteminde yukarıda sözü geçen sorun ya da sorunların mevcudiyeti, ölçüm sırasında emisyon değerlerini belirlenmiş sınırların dışında gösterir ve ölçüm sonuçlarını olumsuz etkiler.

 

Aracınızın periyodik bakımının yaptırılmış olması da aracın ölçüm sonuçlarını olumlu etkilemektedir. (Buji, Buji kablosu, Ateşleme sistemi, Hava filtresi vb.)

 

"Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü" için geçerli olan son ölçüm tarihi "Motorlu Taşıt Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı" üzerinde belirtilmiştir.

 

01.01.2018 tarihinden sonra Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yaptıran araçların ise geçerli olan son ölçüm tarihi EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜM RAPORUNDA yazmaktadır.

 

01.01.2018 tarihinden itibaren Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü sınır değerlere uygun olan araçlara PUL ve RUHSAT verilmeyecek, EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜM RAPORU düzenlenecektir. Bu RAPOR araçta muhafaza edilmelidir.

 

Egzoz emisyon muayenesine tabi olan tüm araçların egzoz emisyon muayene süreleri, uygunluk belgesindeki üretim tarihi üzerine kendi muayene periyotları eklenerek belirlenir.

 

Aracınıza Hangi Sıklıkla Egzoz Emisyon Ölçümü Yaptırmalısınız?

 

-Hususi (binek) ve Resmi Otomobiller: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir yapılmalıdır..

-Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır.

-Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.

 

Araç Sahipleri;

 

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yapılacak aracın Tescil Belgesini.

T.C Kimlik no'sunu gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuzu yanınızda getiriniz.

 

Egzoz EMisyonu ile ilgili Cezai İşlemler

 

Çevre Kanunu’nun 20’nci maddesi kapsamında egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 1.546 TL,

Standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3.093 TL 

Emisyon kontrol sistemleri (katalitik dönüştürücü, partikül filtre vb.) çalışmayan veya devre dışı bırakılan taşıtlar için 1.546 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

 

EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMÜ HAKKINDA DAHA AYRINTILI BİLGİ VE RANDEVU ALMAK İÇİN İÇİN FİRMAMIZI ARAYABİLİRSİNİZ.

EFE OTOGAZ TLF: 0 (266) 246 33 99 Free Counter
Her hakkı saklıdır. Bu sitedeki içeriğin izinsiz kullanılması yada kopyalanması yasaktır. Copyright © 2015